تلفن همراه

موضوع :سرويس پيام كوتاه(SMS) چيست؟
نويسنده: شايان رضا مشاطيان
تماس با نويسنده : shayanrm@hotmail.com
منبع: itiran.com

اشاره :

SMS پروتوكلي است كه به شما اجازه مي‌دهد پيغام‌هاي كوتاهي به صورت متن از طريق تلفن‌هاي موبايل خود ارسال كنيد. اين پيغام‌ها در واقع بسيار كوتاه هستند: 160 حرف براي پيام‌هاي با زبان‌هاي مشتق از لاتين، و حداكثر 70 حرف براي زبان‌هاي غيرلاتين مثل فارسي و عربي و چيني.
به رغم اين محدوديت، SMS در آوريل 1999 بسيار فراگير شده بود تا آنجا كه بيش از يك ميليارد پيغام در آن ماه با استفاده از اين سيستم ارسال شد كه تعداد اين پيغام‌ها هر شش ماه دو برابر مي‌شود.

استفاده اوليه SMS براي اطلاع به كاربران در خصوص دريافت يك نامه از طريق پست الكترونيك (اي-ميل) يا اطلاع به وي در مورد دريافت يك پيغام صوتي بود. بدون استفاده از اين سرويس، كاربران ناچارند به طور مرتب صندوق پستي يا صوتي خود را بررسي كنند كه آيا پيغام جديدي رسيده يا خير. خصوصا در مورد پيام‌هاي فوري اين سرويس مي تواند خيلي مفيد باشد.

قالب SMS به نحوي است كه نمي‌تواند متن كامل يك نامه را برايتان نمايش دهد، زيرا محدوديت 160 حرفي تنها براي نمايش تاريخ، ساعت، فرستنده و عنوان نامه كفايت مي كند. البته برخي خدمات در حال گسترش ارائه خدمات پيام‌هاي چندگانه هستند كه به مرور در حال گسترش مي‌باشند.

از آنجا كه نوع بشر شيفته برقراري ارتباط با ديگران است، توانايي SMS در ارسال پيام‌هاي كوتاه ميان تلفن‌هاي موبايل و همچنين بين موبايل و كامپيوترهاي شخصي توانسته آن را به محبوب‌ترين و پراستفاده‌ترين ابزار تبديل كند. در بسياري از كشورها كه استفاده از كامپيوترهاي شخصي و تلفن موبايل و حتي پيجر رواج دارد، به خصوص جوان‌ها و نوجوان‌ها، براي غلبه بر محدوديت تعداد حروف زبان خاص خود را ابداع كرده‌اند كه روز به روز توسعه بيشتري مي‌يابد. به عنوان مثال براي عبارت از خنده دارم مي‌ميرم (Laughing out Load) مخفف آن يعني LOL رايج شده است و اين داستان ادامه دارد.

البته بيشتر مردم از اين سرويس فقط براي ارسال پيام‌هاي كوتاه و مهم استفاده مي‌كنند. بدين ترتيب SMS به مقدار زيادي شبيه سرويس ICQ (كه در واقع بيان عبارت I seek You است) يا چت از طريق ياهو و MSN شده است: شما در پيام كوتاهي ارسال مي‌كنيد و مخاطب شما نيز در همان لحظه آن را مي‌گيرد و پاسخ مي‌دهد. با اين مزيت كه براي پاسخ به پيام‌هاي ICQ بايد حتما پشت ميزتان باشيد درحالي كه SMS همه جا همراه شما است.

همراه با قابليت ارسال متن پيام‌هاي شما از طريق تلفن‌هاي موبايل، قابليت ادغام دو وسيله ارتباطي ديگر (تلفن و پيجر) كارايي بسيار زيادي براي كاربران فراهم مي‌كند.

SMS و GSM
GSM كه مخفف Global System for Mobile Technology است، شايع‌ترين سرويس در اروپا و آسيا است. بر خلاف امريكا كه از نوع ديگري از سيستم‌هاي بي‌سيم در آن استفاده مي‌شود، GSM تقريبا در تمام كشورهاي دنيا استفاده مي شود. GSM پروتوكلي است كه نه تنها در اروپا استفاده مي‌شود، بلكه به علت باز بودن پروتوكل و قابليت اضافه شدن كاركردهاي جديد به يكي از فراگيرترين استانداردها تبديل شده است.
SMS يكي از نرم‌افزارهاي نسل اوليه GSM بود كه نخستين بار در سال 1992 از يك كامپيوتر شخصي به يك موبايل ارسال شد. اين نوع نرم‌افزارهاي نسل اول (G1) براي ابزارهاي بي‌سيم با پنهاي باند كم طراحي شده بود. اما اتحاديه GSM براي نرم‌افزارهاي نسل دوم (G2) نسل سوم (G3) برنامه‌ريزي مي‌كنند و اميدوارند بتوانند امكان ارسال جريان داده‌ها به صورت كاملا رنگي‌ از طريق گيرنده‌هاي بي‌سيم را فراهم كنند.

اتحاديه GSM كه در دوبلين ايرلند و لندن مستقر است مالك بيش از پانصد ماهواره، عملگرهاي G3 كارخانجات و تهيه‌كنندگان خدمات ديگر است كه در بيش از دويست كشور جهان فعال است. GSM گرچه در امريكاي شمالي زياد شايع نيست اما شركت‌هايي چون نوكيا و Lucent كه در زمينه توسعه كامپيوترهاي شخصي و تكنولوژي‌هاي ارتباطي فعاليت مي‌كنند عضو اتحايه آن هستند. اين گروه كه در سال 1995 تشكيل شد تلاش مي‌كند تا استاندارد GSM را در آمريكاي شمالي نيز رواج دهد.

در حال حاضر بيش از شش ميليون نفر در آمريكاي شمالي و 290 ميليون نفر در ساير كشورها از اين استاندارد استفاده مي‌كنند. در كشور ما نيز همين استاندارد به كار گرفته شده است اما سرويس پيام كوتاه در آن فعال نيست.

/ 0 نظر / 10 بازدید