ارزیابی و پاسخ به خطرات موجود در حسابرسی یک صورت حساب مالی

ارزیابی و پاسخ به خطرات موجود در حسابرسی یک صورت حساب مالی

راهنمایی و مشاوره برای استانداردهای حسابرسی که در تاریخ 15 دسامبر 2006 و بعد از آن تاثیر دارند .

این متن دومین مقاله ای است که در مورد شرایط لازم برای مشاوره جدید از بخش استانداردهای حسابرسی (ASB) منتشر می شود . اولیم مقاله در مورد فرایند ارزیابی خطرات و کنترل های لازم در مورد مفهوم خطر اظهارات نادرست فرو توضیح و بحث داده شد . این مقاله در مورد چگونگی پاسخ حستبرس به احتمال اظهارات نادرست فرد در طراحی و انجام مراحل حسابرسی بحث و گفتگو می کند .

در اینجا هشت نوع استاندارد فهرست شده است تا کمکی برای حستبرسان باشد و مراحل حسابرسی را طبق آن طراحی و اجرا کنند . ایم مقاله خطرات ارزیابی شده را مورد برسی قرار می دهد بنابراین پاسخ حستبرس به خطرات حستبرسی طراحی و سر پرستی و کنترل حسابرسی را آسان می کند .

همان طور که استانداردهای جدید نشان می دهند . " حسابرسان باید احتمال خطر (و اشتباه ) حسابرسی را در نظر بگیرند و به طور کلی سطحی مادی باری صورت حساب های مالی تعیین کنند . " همچنین حسابرسان باید درکی استسی از شی ء و محیط آن که شامل کنترل درونی آن می باشد ، بدست آورده تا احتمال اظهارات نادرست را ارزیابی نماید .

طراحی مراحل بعدی حسابرسی

زمانی که احتمال خطر اظهارات نادرست برای صورت حساب های اصلی ، معامله ها مورد ارزیابی قرار گرفت و افشاء شد . حسابرس باید برنامه ای حسابرسی ایجاد نماید که در آن بتواند مراحل حسابرسی را مستند نماید . و زمانی که چنین کاری را انجام داد از وی انتظار می رود تا احتمال خطر حسابرسی را به سطح قابل توجهی کاهش می دهد . زمانی که حسابرس در حال ارزیابی خطرات احتمالی و طراحی و اجرای کنترل های درونی است ، وی با تمام پاسخ های کلی را تعیین کند به طوری که اظهارات نادرست را در صورت حساب های مالی در نظر گیرد و برنامه های حسابرسی پاسخگویی خطرات تعیین شده باشد . کاربرد یک برنامه حسابرسی "استاندارد " در تمام تعهدها به طور کلی جوابگوی خطرات احتمالی اظهارات نادرست نخواهد بود و تحت استانداردهای جدید پاسخی مناسب نیست .

چون حسابرس باید رابطه بین خطرات و کنترل ها را مستند کند و از طریق مطالبه به حسابرسی بیشتری نیاز دارد ،‌برنامه حسابرسی باید خطر احتمالی نادرست را در سطح حق طلب (مطالبه) نیز در نظر گیرد . حستبرس را طوری طراحی کند که فرد به سطح بالایی از اطمینان برسد که صورت حسابهای مالی عاری از اظهارات نادرسا هستند .

به عنوان مثال حسابرسی خطری اشتباهی جزئی در مورد قیمت گذاری تشخیص می دهد و شرکت این اشتباه را از طریق دو فرایند کنترل می کند : یکی کنترلی که طبق تجزیه و تحلیل های ماهانه از میزان گردش کالاهای فهرست شده صورت می گیرد و دیگری که بالا و پایین رفتن قیمت ها در بازار را کنترل می کند . به علاوه شرکت فهرستی از کالاها تهیه می کند تا از صحت ثبت و ضبط فهرست های قبلی اطمینان حاصل کند . در این اوضاع و شرایط حسابرس باید احتمال اظهارات نادرست در پایین در نظرگیرد . چنانچه کنترل های مشتری بررسی شود و موثر تلقی شود ، حسابرس ممکن است فقط به طراحی سطح کمی از هزینه های پایین و فهرستی از کالاهایی خاص نیاز دارد که دارای هزینه های با تغییرات زیاد هستند . این امر ممکن است برای جلب رضایت حسابرس کافی باشد که احتمال اظهارات نادرست صورت حسابهای مالی برای این طلب پایین است .

بررسی کنترل های داخلی

به منظور اطمینان از کنترل های داخلی شرکت ، حسابرس باید این کنترل ها رابررسی کند ولی فقط بعد از ارزیابی موثر بودن طرح حسابرسی امکان پذیر است ، در غیر این صورت دلیلی برای بررسی آن وجود ندارد . چنانچه استراتژی حسابرس بر این است که بر کنترل (سرپرست) اطمینان می کند . موثر بودن عملکرد آن از طریق مناسب بودن سطح بررسی ارزیابی می شود . اطمینان حسابرس نسبت به سرپرست زنجیره ای از "اطمینان نداشتن" به اطمینان بالا داشتن است ( برای مثال طراحی ممکن است غیر موثر باشد یا هیچ کنترل و سرپرستی برای آن وجود نداشته باشد . )

اصول اولیه بررسی کنترل ها (سرپرست ها) در بخش اخیر AU319 تغییر نکرده است .

کنترل های خودکار را می توان یک بار یا چند بار بررسی کرد تا به این نتیجه رسید که آن ها در کل دوره به طور موثر عمل کرده اند و این زمانی است که کنترل های کلی فناوری اطلاعات به عنوان امری موثر تلقس شده اند .

کنترل های دستی باید کل دوره بررسی را در بر گیرد . بررسی و نظارت باید به گونه ای باشد تا پاسخگویی سطح قابل قبولی از اطمینان باشد .

حسابرسان باید زمانی کنترل ها را بررسی کنند که شواهد کافی در دست نیست مانند زمانی که بازار تجارت در خرید یا فروش خود را از IT ، معاملات اینترنت یا EDI استفاده کند و سیستم های سند های خاصی برای حمایت از این معاملات ایجاد نمی کند .

مدارک و شواهدی از حسابرسی های پیشین

زمانی که کنترل و سرپرستی مورد بررسی قرا می گیرند استانداردهای جدید مشخص می شود و سایر مدارک از حسابرسی قبلی ممکن است در تعهد جایی مورد استفاده قرار گیرد . از نظر یک حسابرس که به آن مدرک و سند اطمینان دارد ، سند حسابرسی و موضوعات مرتبط آن نباید به طور کلی تغییر کنند . حسابرس تایید می کند تغییرات از طریق بررسی سالانه رخ نداد هاست و انجام مرحله دیگر مانند بازدید ، مشاهده یا بررسی چند سند به منظور تاییر سند موثر واقع می شود . به هر حال کنترل ها باید حداقل هر سه سال دوباره مورد بررسی قرار گیرند . حتی زمانی که هیچ تغییر قابل محسوسی در آن ها مشاهده نمی شود . تحلیل گران به تنهایی برای ایجاد اطمینان مورد نظر کافی نیستند .

یک مورد استثنایی برای این مورد موجود است که در مورد اشتباهات و خطرات مهم است . به طور کلی یک یا چند اشتباه مهم در اکثر تعهدات و معامله های حسابرسی یافت می شود . اطمینان از کنترل تعهدات قبلی را نمی توان در تعهدات جدید در نظر گرفت . کنترل ها نیاز به بررسی سالانه دارند از آنها اطمینان حاصل شود .

/ 12 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پیام خصوصی

سلام دوست داری آمار سایتت بیش از 20,000 نفر بشه؟!! برای اعضای رایگان بین 20 تا 50 هزار بازدید کننده (رایگان) حداکثر ظرفیت 5 میلیون بازدید ( هزینه دارد) شیوه جدید بصورت پاپ آپ و روش های دیگر با بیش از 3 سال سابقه http://bazigostar.ir/1.php افزایش رنک گوگل و بازدید کننده

مهسا جان نثاری

سلام انصافا وبلاگ خوبی داری یه سری هم به من بزن و تا با هم تبادل لینک کنیم بیا عزیزم

محمد

اینجا هر نرم افزاری پیدا میشه بازی ،عکس،نرم افزار،والیپر،فیلم،مستند ،انیمیشن .... بروزترین وبلاگ دانلود برای تمام ایرانیان همین حالا امتحان کنید نظر سنجی یادت نره

نمایندگی رایگان سامانه پیام کوتاه

سلام قصد داریم قبل از هرگونه تبلیغ ، ایجاد بازارگرمی و ..... ابتدا به شیوه کسب درآمد از این شغل بپردازیم برای مشاهده متن کامل ودریافت نمایندگی رایگان یه سربه این سایت بزن خرجش فقط یه کلیک کردنه www.gab-co.rzb.ir نمایندگی پیام کوتاه و یا همان پنل مدیریت را میتوان به نوعی در ابتدای فعالیت به عنوان شغل دوم و پس از کمی فعالیت و جذب اشتراک به عنوان شغل اصلی و کاملا پرسود و با درآمد بسیار بالا خطاب نمود لطفا به این محاسبه کاملا ساده دقت نمائید شما در 3 ماهه اول در هر هفته حداقل 3 پنل (اشتراک ، مشتری) واگذار مینمائید هرپنل حداقل برای شما50.000تومان سودآوری خواهد داشت هرهفته معادل 150.000ت وهرماه معادل 600.000ت کسب درآمدخواهید داشت بعد از گذشت 3 ماه با تبلیغات در روزنامه ها و درج اگهی رایگان درسایت های مختلف نسبت به جذب مشترک اقدام نمایید حال هر هفته حداقل 7 پنل (اشتراک،مشتری) واگذار مینمائید و.... ادامه داره خرجش یه کلیک کردنه www.gab-co.rzb.ir

دوست

سلام.جالب بود خواستی به منم سر بزن ی چیز جالب دارم

مریم

سلام. منو یادته؟ (وبلاگ "تنهای زیبا" که بسته شد) بالاخره سایتم درست شد... بدو بیا که منتظر مشتری هستم. نشونیم رو یادت نگه دار یا بنویس دوباره گمم نکنی! ایمیلم هک شده ایمیل جدیدم رو نذاشتم که بر ندارن _░▒███████ ░██▓▒░░▒▓██ ██▓▒░__░▒▓██___██████ ██▓▒░____░▓███▓__░▒▓██ ██▓▒░___░▓██▓_____░▒▓██ ██▓▒░_______________░▒▓██ _██▓▒░______________░▒▓██ __██▓▒░____________░▒▓██ ___██▓▒░__________░▒▓██ ____██▓▒░________░▒▓██ _____██▓▒░_____░▒▓██ ______██▓▒░__░▒▓██ _______█▓▒░░▒▓██ _________░▒▓██ _______░▒▓██ ____

دختر لوکس بلاگی

سلام وبلاگ با کیفیتی داری راستی این روز ها همه ی وبلاگ نویسان وبلاگشون تو این سایت معرفی می کنند شما معرفی کردی؟ اگه نکردی بیا وبلاگتو معرفی کن ضرر نداره

آپلود 68

سلام دوست عزیز، از شما دعوت می کنیم به شبکه ی اجتماعی "کافه 68" بپیوندی، یه شبکه ی اجتماعی با کلی امکانات، وبلاگتو هم می تونی به دیگران معرفی کنی و حتی مطالبتو تو Facebook هم به اشتراک بذاری... ...تازه هر ماه هم جایزه می ده... امتحانش ضرری نداره (کلاً 15 ثانیه واسه ثبت نام وقتتو می گیره) بالاخره ما همه ایرانی هستیم، چرا از یه شبکه ی اجتماعی ایرانی حمایت نکنیم!؟ (اونم بدون فیلتر!!!) منتظرت هستیم... www.68cafe.com راستی واسه آپلود رایگان با لینک مستقیم هم می تونی از "آپلود 68" استفاده کنی: www.68upload.ir موفق باشی ;)

پریسا

سلام, یارانه های عید هم اعلام شد,خبرهای جدید رو می تونی توی سایتم بخونی. راستی عید شما هم مبارک پیشاپیش

پریسا

دآیا می دانستید که سایت من به روز ترین سایت ایران است[لبخند]. بازم سر زدم بدو بیا